Skt. Hans 2026

Sankt Hans-koncerten fejrer den lyse nordiske sommer med musik, der bevæger sig fra danske sommersange og lyriske naturstemninger til romantiske drømmebilleder og festlig midsommerglød.

Programmet åbner med  fællessang i to af Carl Nielsens elskede sange om den danske sommer, Se dig ud en sommerdag Und Nu lyser løv i  lunde, med bestyrelsesformand Simon Faber ved klaveret.

Derefter møder vi et mere sanselige og poetisk univers i Poul Schierbecks Den kinesiske fløjte, hvor eksotiske fortællinger og stemningsfulde billeder folder sig ud i musik præget af både elegance og længsel. Sommerens magi fortsætter i Felix Mendelssohns sprudlende ouverture til En Skærsommernatsdrøm, hvor feer, elskende og natlige eventyr vækkes til live.

I Hector Berlioz’ Les Nuits d’été skifter stemningen til den romantiske sommernats mere drømmende og melankolske side. Her kredser musikken om kærlighed, længsel og erindring i en af romantikkens smukkeste sangcyklusser.

Koncerten rundes af med H.C. Lumbyes festlige sommerfantasi En Sommernat på Møns Klint og Schierbecks tonesætning af I Danmark er jeg født – en hyldest til sommeren, fællesskabet og den danske midsommertradition.

🕔 Ca. 1 time og 15 minutter uden pause

1. gæstedirigent:

Henrik Schäfer

Solist:

Dénise Beck, sopran

 

 

 

 

 

 

Schlagwörter:

Datum

Dienstag, 23. Juni 2026
Abgelaufen

Uhrzeit

19:30

Standort

Konzertsaal Alsion
Alsion 2, 6400 Sonderborg
de_DE