Tlf.: 79 30 11 50

Sønderjyllands Symfoniorkester

Alsion 2, 6400 Sønderborg

Christian Øland er vores nye chefdirigent: "Man må gerne udfordre sit publikum"

af Casper Kalmar

En ny tid er begyndt for Sønderjyllands Symfoniorkester. En tid med store ambitioner og et friskt musikalsk blik. Foran orkestret, på dirigentpodiet, står nu Christian Øland – en dansk dirigent med nordiske rødder, international erfaring og mest af alt: en dyb kærlighed til den klassiske musik.

Han kender allerede orkestret. Han har stået foran det flere gange og dirigeret alt fra store symfonier til eventyrlige familiekoncerter. Og nu skal han stå i spidsen for det. Ikke bare for en koncert eller to, men for en hel rejse.

“Efter en hel sæson uden chefdirigent er vi utroligt stolte over endeligt at kunne præsentere Christian Øland som vores nye chefdirigent,” siger musikchef Adam Stadnicki. “Han er efter vores mening den mest lovende unge danske dirigent og har i sin unge karriere allerede bl.a. dirigeret Det Kongelige Kapel, Islands Symfoniorkester, Det Finske Radiosymfoniorkester og Göteborg Symfoniorkester, og han dirigerer i den kommende sæson både Oslo Philharmonic og DR Symfoniorkesteret. Det er vigtigt for os at støtte dansk talent, og så er det desuden vigtigt at have en chefdirigen,t som kan engagere sig i det lokale publikum til outreach, cross-over samt børn og unge-produktionerne.”

Christian Ølands musikalske rødder stikker dybt i den nordiske tradition. Som 18-årig blev han optaget på Sibelius Akademiet i Helsinki – en af verdens førende dirigentskoler. Efter blot et år blev han udnævnt til assisterende dirigent for Det Finske Radiosymfoniorkester, hvor han arbejdede tæt sammen med navne som Esa-Pekka Salonen og Herbert Blomstedt.

“Min tid i Helsinki har betydet meget. Finland har en meget stærk musiktradition. Både nyskrevet musik og det kendte repertoire prioriteres højt. Den balance har jeg taget med mig,” fortæller han.

Han er selv fagottist og pianist – og har endda selv spillet i Det Finske Radiosymfoniorkester, hvilket giver ham en særlig forståelse for arbejdet med et symfoniorkester.

“Det gør en stor forskel at have siddet der selv. Det skaber en anden forståelse og en nemmere kommunikation med musikerne – både fra mig til dem, men afgjort også den anden vej.”

For Christian Øland er koncertsalen et unikt rum: ”Det er en helt særlig personlig oplevelse. En intim, indadvendt stund – men som samtidig udfolder sig i fællesskab. Det får man ikke andre steder.”

Han mener, at klassisk musik har et stort potentiale for at nå bredere ud. Ikke ved at forsimple, men ved at formidle rigtigt.

“Det er vigtigt at lægge programmer, der er alsidige – og det betyder ikke nødvendigvis, at det hele behøver være genkendeligt. Vi har et på alle måder så stort og fantastisk repertoire, at der virkelig må siges at være noget for enhver smag – man må gerne udfordre sit publikum, så længe det, der spilles, har høj kunstnerisk kvalitet.”

Til sin første sæson som chefdirigent skal Christian Øland dirigere et repertoire, der afspejler både hans nordiske rødder og hans blik for det moderne.

Musikchef Adam Stadnicki glæder sig over det repertoire, Øland skal stå i spidsen for:

“Repertoiret i denne sæson er lagt, så Christian får lov til at fordybe sig i de nordiske mesterværker. Hans stærke forankring i den skandinaviske musiktradition og hans erfaring med netop denne klangverden gør ham til den helt rette dirigent for os. Jeg ser frem til en sæson, hvor han for alvor kan sætte sit præg på orkestret.”

Adam-Stadnicki-4_Jon_Bonde_Eriksen

Adam Stadnicki,

Musikchef

Ansættelsen af Christian Øland er støttet af Det Obelske Familiefond

da_DK